| Cell Origin | purchased on free market |
| Cell Format | 21700 |
| Dimensions | 21.1 x 70.6 mm |
| Weight | 68.6 g |
| Capacity definitionclose
The nominal capacity originates from the manufacturer’s data sheet, if available. When the data sheet is unavailable, the nominal capacity is estimated. Batemo measured the C/10 capacity by discharging the cell at an ambient temperature of 25°C from 100% with a constant current of 0.48A (0.1C) until reaching the voltage of 2.5V. The thermal boundary condition is free convection. |
nominal 4.80 Ah C/10 4.66 Ah |
| Current definitionclose
All quantities are measurement results from the Batemo battery laboratory. The continuous current is the highest current that completely discharges the cell without overheating it. Therefore, the cell is discharged from 100% state of charge (SOC) at an ambient temperature of 25°C with a constant current until a residual state of charge of 10% and either the lower voltage limit of 2.5V or 90% of the maximum surface temperature (63°C) is reached. The peak current is the current that the cell can supply for 5 minutes. The cell is therefore discharged from 100% SOC at an ambient temperature of 25°C with a constant current until it reaches either the lower voltage limit of 2.5V or the maximum surface temperature of 70°C after 5 minutes. For cells that reach the maximum surface temperature, the measured current is taken directly as the peak current. For cells that do not reach the maximum surface temperature after 5 minutes because they reach the lower voltage limit first, the measured current is multiplied by a correction factor that estimates the current that would have heated the cell to the maximum surface temperature within 5 minutes. The thermal boundary condition is free convection. These operating conditions may be outside the cell manufacturer’s specification. |
continuous 11.8 A peak 22.7 A |
| Energy definitionclose
Batemo measured the C/10 energy by discharging the cell at an ambient temperature of 25°C from 100% with a constant current of 0.48A (0.1C) until reaching the voltage of 2.5V. The thermal boundary condition is free convection. |
C/10 17.1 Wh |
| Power definitionclose
All quantities are measurement results from the Batemo battery laboratory. The continuous power is the highest power that completely discharges the cell without overheating it. Therefore, the cell is discharged from 100% state of charge (SOC) at an ambient temperature of 25°C with a constant current until a residual state of charge of 10% and either the lower voltage limit of 2.5V or 90% of the maximum surface temperature ( 63°C) is reached. The peak power is the power the cell can supply for 5 minutes. The cell is therefore discharged from 100% SOC at an ambient temperature of 25°C with a constant current until it reaches either the lower voltage limit of 2.5V or the maximum surface temperature of 70°C after 5 minutes. For cells that reach the maximum temperature limit, the measured power is directly taken as peak power. For cells that do not reach the maximum surface temperature after 5 minutes because they reach the lower voltage limit first, the measured power is multiplied by a correction factor that estimates the power that would have heated the cell to the maximum surface temperature within 5 minutes. The thermal boundary condition is free convection. These operating conditions may be outside the cell manufacturer’s specification. |
continuous 40.6 W peak 79.2 W |
| Energy Density definitionclose
The energy densities result from the C/10 energy, the cell weight and the cell volume. |
gravimetric 249 Wh/kg volumetric 692 Wh/l |
| Power Density definitionclose
The power densities result from the peak power, the cell weight and the cell volume. |
gravimetric 1.15 kW/kg volumetric 3.21 kW/l |
Unlock More with Batemo Insights
| State of Charge Range | 0 … 100% |
-26 A discharge … 10 A charge (-6.0C … 2.0C) |
2.5 … 4.2 V |
-20 … 70 °C |
show experiment definitionsclose
The cell is discharged from 100% SOC or charged from 0% SOC with different constant currents at different ambient temperatures. The thermal boundary condition is free convection. The measurement stops when reaching either the voltage of 2.5V or 4.2V or the surface temperature of 70°C. The graph shows for which ambient temperatures and charging and discharging constant currents measurements are available.
The cell is discharged from 100% SOC or charged from 0% SOC with current pulses followed by no-load phases at different ambient temperatures. The thermal boundary condition is free convection. The measurement stops when reaching either the voltage of 2.5V or 4.2V or the surface temperature of 70°C. The graph shows for which ambient temperatures and pulse currents measurements are available.
| Ambient Temperature |
Available Profiles |
|---|---|
| -20 °C |  |
| 0 °C |  |
| 25 °C |  |
| 40 °C |  |
The cell delivers a typical power profile from 100% SOC at different ambient temperatures. The thermal boundary condition is free convection. The measurement stops when reaching either the voltage of 2.5V or the surface temperature of 70°C. The table summarizes for which ambient temperatures the profile is available.